بایگانی‌ها

سریلانکا (آسیا)

پایتخت: كلمبو

واحد پول: روپیه سری‌لانکائي (LKR)

زبان رسمی: زبان رسمي مردم اين كشور سينهالي 74 درصد و زبان تاميلي به عنوان زبان ملي (18%) مي باشد

جمعیت: بالغ بر 21 ميليون نفر

شهرهای مهم: تيرينكومالي ، كندي، آنوراداپورا ، سيگير يا ودامبولا

کلمه سریلانکا به زبان سانسکریت به معنای جزیره درخشان است. در این کشور شما با مناظر دست نخورده و فوق العاده زیبا مواجه خواهید شد. کشور سریلانکا با سرمایه گذاری بر روی صنعت توریسم توانسته است خود را در میان کشورهای توریستی قرار دهد. این کشور به لحاظ برخورداری از طبیعت بکر دست نخورده و زیبا، مناظر تاریخی و باستانی و با تمدنی به قدمت تقریبا ۳ هزار ساله مسافران زیادی را به سمت خود جلب کرده است .صنعت گردشگری در درامدزایی ارزی کشور سریلانکا پس از نیروی کار، منسوجات و چای، مقام چهارم را داراست.

این بهشت گرمسیری که مارکوپولو از آن به عنوان یکی از زیباترین جزایر دنیا یاد کرده است، در غرب اقیانوس هند و شرق خلیج بنگال واقع شده است و به خاطر شکل ظاهری اش به اشک اقیانوس هند مشهور است.
گفته می شود که بازرگانان ایرانی اولین بار این جزیره را سرندیپ به معنای نعمت و خوش اقبالی نام گذاری کرده اند و جالب است بدانید که کلمه انگلیسی Serendipity از منشاء سرندیپ از زبان فارسی وارد انگلیسی شده است و نام سرندیپیتی معروف در کارتون های دوران کودکیمان نیز از همین جا  انتخاب شده است.

جزیره سریلانكا فقط ۱۹ كیلومتر از هند فاصله دارد و با مساحتی حدود ۶۵ هزار و ۶۲۵ کیلومتر مربع در اقیانوس هند در انتهای آسیای جنوبی قرار گرفته  است. آب و هوای آن در سواحل و در قسمتهای مرتفع داخلی، معتدل است. میانگین بارش سالانه در شمال و شرق كشور، به ۱۰۰ سانتی متر و در جنوب و غرب، به بیش از ۲۰۰ سانتی متر می رسد. این کشور ، ذخایر معدنی اندكی دارد، ولی از نظر كشاورزی بسیار فعال بوده و محصولاتی چون، نارگیل – چای و كنف در آن كشت می شود. صنایع مهم و عمده آن عبارتند از: صنایع غذایی-نساجی-شیمیایی- لاستیك سازی و تولید كائوچو می باشد.

این کشور کنتراست جالبی دارد و جنبه های متضاد سری لانکا را به خوبی به گردشگران نشان می‌دهد.
جاذبه‌های مدرن زندگی شهری در این بندر در کنار جاذبه‌های باستانی همچون معابد، بناها و ساختمان‌های قدیمی گردشگران بسیاری را به سوی این شهر می‌کشاند. ساختمان‌های به جا مانده از دوران استعمار و برج ساعت صد ساله ی شهر که توسط انگلستان ساخته شده است، هنوز هم در فضای شهر به چشم می‌خورند. معبد گانگارامایا، دریاچه بریا، ساحل زیبای مونت لاوینا نمونه ای از دیدنی های این شهر محسوب می‌شوند.

سریلانکا رتبه دوم تعطیلات در جهان را به خود اختصاص داده است. روزهای تعطیل در این کشور بیشتر شامل مناسبت‌های ملی و مذهبی نظیر بزرگداشت خداوند شیوا، کریسمس و عید قربان… می‌شود . علاوه بر تعطیلات مناسبتی، نیمه هر ماه ( روزی که در آن ماه کامل است) در سری لانکا تعطیل رسمی است و به این روز، روز پوی می‌گویند.

اقوام و نژاد ها در سریلانکا:

در سریلانکا اقوام و نژاد های گوناگونی زندگی می‌ کنند که عبارتند از:

1- ‬نژاد سین هالی (Sinhalese) ، مهمترین نژاد در سریلانکا و حدود ‪۷۴‬درصد کل جمعیت این کشور را تشکیل می ‌دهند. سین هالی‌ ها از اقوام مردم آریایی هستند که از شمال هند به سریلانکا مهاجرت کردند. اقوام سنی هالی بیشتر در مرکز و جنوب سریلانکا پراکنده هستند.

2-“تامیلی ها”(Tamils)‬، تامیل‌ ها ‪از دیگر نژاد های مهم در سریلانکا محسوب می‌شوند و ۱۸‬ درصد جمعیت این کشور را در بر می‌ گیرند تامیل‌ ها به دو دسته تامیل‌ های سیلانی( Ceylon Tamils) ‬و تامیل هندی(Indian Tamils) ‬تقسیم می‌ شوند. اقوام تامیل که بزرگترین اقلیت نژادی در سریلانکا را تشکیل می ‌دهند بیشتر در ایالت‌ های شمالی و شمال شرقی ساکن هستند.

3-“برگر” ها(‪”،(Burghers‬اوراسیان” ها(‪(Eurasians‬، “چینی‌” ها و “مالای” ها نیز یک درصد جمعیت نژادی در سریلانکا را تشکیل می‌ دهند.

زبان مردم سریلانکا:

زبان سین هالی در سریلانکا زبان رایج و رسمی است اما مردم این کشور به زبان‌ های تامیلی و انگلیسی نیز صحبت می‌کنند. زبان تامیلی که تامیل‌ ها و مسلمانان به آن تکلم می ‌کنند از زبان‌ های کهن جهان است. بالغ بر۸۰‬میلیون نفر از تامیل‌ ها در هند، سنگاپور، برمه، اندونزی، ویتنام و برخی کشورهای شرق آسیا به آن تکلم می ‌کنند. زبان انگلیسی نیز با توجه به حضور انگلیسی‌ ها در گذشته این کشور به عنوان زبان ارتباطی به رسمیت شناخته شده و کاربرد نسبتاً مهمی در سریلانکا دارد.

ادیان در سریلانکا:

طبق قانون اساسی سریلانکا “بودیسم” دین رسمی این کشور است و بوداییان۷۰‬ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می ‌دهند. پیروان مذهب هندو ‪ ۱۶‬درصد، مسیحیان ۷‬ درصد و مسلمانان نیز۷‬ درصد کل جمعیت سریلانکا را شامل می‌ شوند.

صادرات و واردات سریلانکا:

سیستم اقتصادی سریلانکا مبنی بر اقتصاد آزاد برنامه‌ ریزی شده و سیاست ترغیب و توسعه صادرات یکی از هدف‌ های عمده سیاست اقتصادی این کشور است. چای، منسوجات، پوشاک، کائوچو، نارگیل، سنگ‌ های قیمتی، ادویه‌جات و قهوه منابع اصلی صادرات سریلانکا هستند. بازار های عمده این کشور انگلیس، آمریکا، آلمان، بلژیک، ژاپن، هلند، فرانسه و کشور های آسیای میانه هستند. عمده ‌ترین اقلام وارداتی این کشور شامل کالاهای مصرفی (غذا، نوشیدنی، برنج، آرد،شکر) کالا های واسطه‌ای (نفت، کود ومواد شیمیایی) و کالا های سرمایه‌گذاری (تجهیزات حمل ونقل، ماشین آلات و مواد ساختمانی، کاغذ، تجهیزات پزشکی، دارویی و لوازم برقی) است. ژاپن، هند، هنگ کنگ، کره‌جنوبی، تایوان و آمریکا منابع عمده وارداتی سریلانکا محسوب می‌شوند.

 

احزاب سیاسی در سریلانکا:

سیاست یکی از اجزای تشکیل ‌دهنده زندگی مردم سریلانکا است و از این امر به عنوان یکی از خصوصیات ملی آنان نام برده می‌شود. علاقه ‌مندی مردم سریلانکا به سیاست سبب بوجود آمدن احزاب و گروه های مختلف سیاسی در این کشور شده است. در سریلانکا دو حزب اصلی “متحد ملی” و “اتحاد ملی” و چند حزب مهم دیگر از حزب آزادی سوسیالیستی سریلانکا(اس.ای.اف.اس.پی)، حزب دمکراتیک سریلانکا (ای.پی.پی)، جبهه خلق آزادی بخش(جی.وی.پی)، حزب سوسیالیست(ال.اس.اس.پی)، حزب کمونیست(سی.پی)، حزب فدرال (اف.پی)، جبهه متحد خلق(ام.اف.پی)، کنگره تامیل(تی.سی) به فعالیت سیاسی مشغول هستند.

سریلانکا جزیره‌ای برای تمام فصول:

گوناگونی آب وهوایی در سریلانکا این کشور را به”جزیره‌ای برای تمام فصول” تبدیل کرده است. نزدیکی سریلانکا به خط استوا سبب شده است که فصول مختلف به معنی واقعی در این کشور مشاهده‌ نشود و درجه حرارت در تمام مدت سال در این کشور تقریبا بین ۲۸‬تا ‪۳۲‬درجه سانتیگراد باشد. نواحی جنوب و جنوب غربی سریلانکا دارای آب وهوای گرم و مرطوب و مناطق شمالی و شرقی این جزیره گرم و خشک است. آب وهوای نواحی مرکزی سریلانکا که کوهستانی است معتدل می ‌باشد. سریلانکا همچنین در معرض وزش دو نوع باد موسمی قرار دارد که نتیجه وزش چنین باد هایی اعتدال هوا و ریزش باران است.

 

نقشه گوگل

ویزای سریلانکا

نیازی به اخذ ویزا نیست اتباع ایرانی جهت سفر به سریلانکا و اقامت تا 1 ماه در سریلانکا ویزا را، با دردست داشتن اصل پاسپورت در بدو ورود، دریافت می کنند چنانچه قصد دارید بیشتر از 1 ماه در سری لانکا اقامت داشته باشید بعد از 1 ماه به مقامات این کشور مراجعه و درخواست تمدید ویزا خود را نمائید ( تا 9 ماه امکان تمدید ویزا سری لانکا وجود دارد ). در ضمن توجه به نکات زیر ضروری است:

  1. اعتبار گذرنامه از تاریخ اتمام سفر کمتر از 6 ماه نباشد.
  2. گذرنامه حتماً امضاء مسافر را داشته باشد.
  3. تک تک  مسافرین باید گذرنامه جداگانه داشته باشند.
  4. عکس مسافرین در اندازه 3*4 جدید، رنگی و زمینه سفید باشد و با عکس گذرنامه مشابهت نداشته باشد.
  5. عکسها بایستی حتما تمام رخ باشد. در غیر اینصورت از طرف سفارت مورد قبول نمی باشد.
  6. فرم مشخصاتی دریافتی از این آژانس را به دقت و کامل برای تک تک مسافرین پر شود. عدم ارائه اطلاعات کامل و شفاف ممکن است منجر به عدم صدور ویزا از طرف کنسولگری سریلانکا شود. (برای دانشجویان و دانش آموزان ذکر آدرس و تلفن محل تحصیل الزامی است.

با کلیک بر روی فرم می توانید آن را مشاهده و دانلود نمایید:form