ترکیه (آسیا)

پایتخت: آنکارا

واحد پول: لیر ترکیه (TL)

زبان رسمی: ترکی

جمعیت: ۷۵.۶۲۷.۳۸۴ نفر

شهرهای مهم: استانبول، ازمیر، آنتالیا

آبهایی به شفافیت کریستال، کوه های بلند، ویرانه های امپراتوری های باستانی، روستاهای کوچک شگفت انگیز، شهرهای بزرگ جهانی و بسیاری از جنبه های دیگر، ترکیه را منحصر به فرد می سازد و به همین دلیل سفر به ترکیه بازدید کنندگان را به خود جذب می کند.

ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب خاور اروپا) قرار دارد.

ترکیه در خاور با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوان)، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب خاوری با عراق و سوریه؛ و در شمال باختری (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه‌است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه، و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است.

غذای شگفت انگیز هر منطقه در ترکیه دارای فرهنگ آشپزخانه ای خود است، از جمله مواد مجزا و دستور العمل های حاصل از آن. به همین ترتیب، غذاهای ترکیه بسیار بیشتر از کباب و باقلوای خوشمزه است، از جمله غذاهای دریایی تازه و خوشمزه، دسرهای متنوع ، سفره های عظیم صبحانه، کلاسیک عثمانی، ظروف سبزیجات و خیلی چیزهای دیگر.

خرید عالی مواد غذایی با چنین غذاهای باور نکردنی، جای تعجب نیست که ترکیه فرصت های بسیار خرید مواد غذایی از بازارهای رو باز و سایر انواع بازارها داشته باشد. بسیاری از بازارهای محله در جایی هستند که مردم محلی محصولات تازه خود را می خرند، در حالی که بازارهای بزرگ و بازار ادویه جایی است که گردشگران مایل به خرید هستند.

سواحل زیبا بدروم، آنتالیا، ازمیر و فتحیه دارای برخی از زیباترین سواحل در ترکیه با طیفی شامل همه چیز از جمله خلیج های مجزا تا مهمانی های ساحلی هیجان انگیز هستند. یکی از بهترین روش ها برای تجربه بسیاری از سواحل ترکیه و دریای مدیترانه و یا دریای اژه در سفر به ترکیه گرفتن کروز آبی است.

موزه های عالی ترکیه با تاریخ فراوان در پس نام خود دارای بسیاری از موزه های فوق العاده است که به طور فعال یافته های بسیاری از سایت های باستان شناسی را در سراسر کشور حفظ می کند. وقتی اینجا هستید، می توانید از موزه های فراوانی از جمله بزرگترین موزه موزاییک جهان (زوگما در گازیانتپ) گرفته تا موزه های کاخ عثمانی در استانبول بازدید کنید.

ترکیه یکی از پربازدید ترین کشورهای جهان است که به هر گوشه ای از این کشور زیبا بروید، با دنیایی از نادیده ها رو به رو خواهید شد. صدها هزار ایرانی هم با توجه به جاذبه های فرهنگی و گردشگری هر منطقه، مقصد خودشان را به خوبی انتخاب می کنند. آب و هوای مدیترانه ای در بعضی از این مناطق ساحلی، لذت سفرتان را دوچندان می کند. گذشته از این، تاریخ غنی ترکیه و فرهنگ این مردمان مهمان نواز، دل کندن از ترکیه را سخت می کند و ممکن است بارها، بار سفرتان را به این کشور دیدنی ببندید.

نقشه گوگل

شهرها:

دسته بندی:

شهرها:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

شهرها:

دسته بندی:

چگونگی اخذ ویزای ترکیه برای ایرانیان / شرایط اخذ ویزای ترکیه

اقامت توریستی 90 روزه – 3 ماهه کشور ترکیه بدون ویزا
ویزای ترکیه رایگان است و در بدو ورود مسافران به ترکیه صادر می شود. مدت این اقامت 90 روز، یعنی 3 ماه است. برای این نوع اقامت نیازی به ویزا نمی باشد (برای ایرانیان) و مسافران می توانند به مدت 3 ماه بدون هیچ گونه مشکلی در کشور ترکیه اقامت داشته باشند. لازم به ذکر است با این نوع ویزا شما اجازه هیچ کاری مثل خرید و فروش، تحصیل و یا کار در کشور ترکیه را نخواهید داشت. حضور بیش از 3 ماه در ترکیه مستلزم اخذ اجازه رسمی از مقامات مربوطه و تمدید مدت اقامت بوده، از این رو اقامت بیش از حد مجاز در این کشور ممنوع است و جریمه و حتی اخراج از کشور را برای افراد خاطی در پی دارد.
نکته قابل ذکر دیگر؛ سفر به کشور ترکیه از طریق وسایل نقلیه زمینی (اتوبوس و قطار) و هواپیما امکان پذیر است. تاکید می کنیم در صورت مسافرت از راه زمینی حتما با شرکت های معتبر مسافرت نموده و به توصیه های امنیتی توجه بفرمایید.

اقامت توریستی 6 ماهه کشور ترکیه با دفترچه اقامت
در حال حاضر تنها را اقامت بلند مدت در کشور ترکیه برای هموطنان عزیز، تقاضای خرید ملک در کشور ترکیه است. البته تنها سند ملک دلیلی برای اخذ این نوع اقامت نبوده و پلیس کشور ترکیه مستندات دیگری را برای اعطای این نوع اقامت مطالبه خواهد کرد. طبق آخرین اخبار بدست آمده از پارلمان ترکیه، آپریل 2014 زمان اجرایی شدن قانون تصویب شده ایست که طبق آن حقوق سایر اتباع خارجی نظیر ایرانیان در اخذ اقامت به واسطه خرید ملک را محترم شمرده شده و به ایشان اجازه حداقل یک سال اقامت در کشور ترکیه را خواهد داد.

اقامت تحصیلی و دانشجویی در کشور ترکیه
برای اخذ این نوع اقامت در ترکیه می بایست ابتدا در آزمون تومر شرکت نموده و مدرک تومر را اخذ نمائید. با کسب این مدرک در کمتر از سه ماه می توانید اقامت دانشجویی و تحصیلی در کشور ترکیه را دریافت کنید. همچنین اخذ پذیرش از موسسات آموزشی معتبر ملاک این نوع اقامت نیز خواهد بود. روش اقامت تحصیلی و دانشجویی در ترکیه برای هموطنانی که قصد اقامت در این کشور را دارند موکدا توصیه می شود.

اقامت کاری در کشور ترکیه
کسب اقامت کاری در ترکیه به دو صورت کارفرما و کارگری ممکن خواهد بود. در اقامت کاری از نوع کارفرما عموم خارجیان از جمله ایرانیان با ثبت شرکت در ترکیه و اخذ مجوز کار، واجد شرایط دریافت اقامت یک ساله ترکیه به عنوان کارفرما را خواهند داشت. این نوع اقامت بعد ها با بازه های دو ساله قابل تمدید خواهد بود. تاکید می کنیم در حال حاضر این روش بهترین روش اقامت دائمی در کشور ترکیه برای ایرانیان است.
اما در اخذ اقامت کاری از نوع کارگری تنها مستلزم این است که یک شرکت در کشور ترکیه از شما دعوت به کار کند، ولی با این شرط که با تخصصی که از شما دعوت به کار شده هیچ شهروند ترکی در آن مقطع طبق استعلام اداره کار کشور ترکیه بیکار نباشد. با توجه به این نکته می توانیم این گونه نتیجه گیری کنیم که شانس پیدا کردن کار و اخذ اقامت کاری با این روش در ترکیه برای خارجیان (ایرانیان) بسیار کم است.