بایگانی‌ها

ایتالیا (اروپا)

پایتخت: روم

واحد پول: یورو

زبان رسمی: ایتالیایی

شهرهای مهم: روم، میلان، فلورانس، پالرمو، سن مارونو، دولت شهرهای واتیکان و ...

ایتالیا یا به طور رسمی جمهوری ایتالیا کشوری بزرگ، در جنوب قاره اروپا می باشد. این کشور و همچنین کشور یونان از پایه‌گذاران تمدن غرب به شمار می‌روند. ایتالیا بیشترین تعداد آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو را ،در سطح جهان، داراست. جالب است بدانیم، یک تکه از خاک ایتالیا، بیرون از خاک اصلی این کشور و در کشور سوئیس قرار دارد با نام “کامپیونه دیتالیا” ، و همچنین دو کشور مستقل بسیار کوچک به نام‌های “واتیکان” و “سان مارینو” در درون خاک ایتالیا قرار دارند. کشور ایتالیا،علاوه بر جاذبه های دیدنی و توریستی بسیار و بناهای ثبت شده فراوان، به تنوع در خوراک، برندهای مد، اتومبیل‌های مسابقه‌ای و موتورسیکلت‌های معروف و گران قیمت، تنوع فرهنگی و گویشی، طبیعت بی‌نظیر به‌خصوص در دامنه‌های آلپ و مردم خونگرم مشهور است. ایتالیا با نام Il Bel Paese به معنی کشور زیبا شهرت دارد. این کشور به سبب فرم و شکل نقشه آن، به کشور چکمه نیز شهرت دارد.

جغرافیا و طبیعت

ایتالیا در جنوب اروپا با مساحت ۳۰۱۳۲۳ کیلومتر مربع، تقریبا یک پنجم مساحت کشورمان ایران است. این کشور، شبه‌جزیره ایتالیا و نیز دو جزیره سیسیل و ساردِنی در دریای مدیترانه را شامل می شود. ایتالیا با کشور های؛ فرانسه، اتریش، سوئیس، واتیکان، اسلوونی و سان مارینو هم مرز است. این کشور به بیست ناحیه (استان) تقسیم بندی شده است. بلندترین نقطه در ایتالیا، قله کوه مونته بیانکو با ارتفاع ۴۸۰۸ متر از سطح دریا و کمترین ارتفاعترین نقطه در آن نیز دریای مدیترانه می باشد.

آب و هوا

آب و هوای کشور ایتالیا، معتدل فصلی می باشد. البته آب‌وهوای مناطق ساحلی آن با شرایط هوایی کوهستان‌های داخلی تفاوت زیادی دارد. در واقع آب و هوای قسمت های ساحلی مدیترانه‌ای است، و در شمال به دلیل وجود رشته‌کوه آلپ سرد، در جنوب خشک و به طورکل ایتالیا کشوری تقریباً گرم می باشد.

دین و مذهب

دین و مذهب مردم کشور ایتالیا در اکثر مردم، مسیحیت کاتولیگ است. اما ادیان دیگر ،که در بیشتر موارد از مهاجرین هستند، همانند؛ مسمانان، یهودیان و پروتستان ها نیز مقیم این کشور می باشند. مذاهب دیگری چون بودیسم، هندوئیسم و سیکیسم و حتی بی دین ها نیز با درصد بسیار داچیزی در این کشور وجود دارند.

غذا

غذاهای ایتالیای شهرت جهانی دارند، به طوری که حتی شاهد این هستیم که در کشور خودمان نیز رستوران های پرطرفدار زیادی با عنوان رستوران های ایتالیایی وجود دارند.
لازانیا یا بلونیا: لازانیا معروف ترین غذای ایتالیایی، حتی در بین ما ایرانیان، میباشد. نوعی پاستا، و البته قدیمی ترین نوع این غذا، لازانیا است. در اینکه خواستگاه این غذا به یونان بر میگردد و یا از قرون وسطا در ایتالیا به وجود آمده است ابهاماتی وجود دارد، ولی به طور کل یکی از لذیذ ترین غذاهاییست که در حال حاضر در ایتالیا ارائه می شود.
راویولی: راویولی از غذاهای اصلی ایتالیایی، که در منوی غذایی آنها وجود دارد. این غذا طرفداران زیادی دارد و بسیار لذیذ است.
پنه پریماورا: پنه پریماورا از غذاهای محبوب ایتالیاست. این غذا نیز نوع دیگری از پاستا های ایتالیایی می باشد. بهترین آن را در رستوران های سراسر این کشور می توان یافت.
پیزا ناپلنتا یا ناپل: پیتزا ناپل یکی از اصیل ترین و معتبرترین نوع پیتزا در بین مردم ایتالیا می باشد. جالب است بدانیم محتویات این پیتزا به گونه ایست که پس از پخت، ناپلی به رنگ پرچم ایتالیا در می آید.
خوراک های دیگری نیز وجود دارند که در هنگام سفر به ایتالیا به هیچ عنوان نباید امتحانشان را از دست داد. بستنی ژلاتو، اسپاگتس آلا کاربونالا، چیگی، فوگاچا و پانزانیلنا و خیلی های دیگر از غذاها و خوراکی های ایتالیایی هستند.

دیدنی ها

برج پیزا: برج پیزا که به سبب کج بودنش به شهرت خاصی رسیده است، یکی از مهم ترین دیدنی های کشور ایتالیا در شهر پیزا می باشد. ساخت این برج177سال به طول انجامیده است. برج کج پیزا تنها برج کج جهان نیست اما معروفترین آن می باشد.
کانال های شهر ونیز: شهر ونیز بر روی آب است! و باید با قایق در ین شهر و در کانال های آن تردد کرد. سواری با گوندولا(نوعی قایق) در ونیز یکی از ست های دیرینه در این شهر است. معروف ترین این کانال ها نیز، گراند کانال از که زیباترین و قدیمی ترین کانال شهر ونیز می باشد.
کلیسای سانتا ماریا دل فیوره فلورانس: کلیسای سانتا ماریا دل فیوره در شهر فلورانس، از زیباترین کلیساهای جامع جهان می باشد. بزرگ ترین گنبد قرمز و آجری سراسر دنیا، توسط فیلیپو برونلسکی در سال1434 بر فراز این کلیسا ساخته شد. برج ناقوس آن با ارتفاع 82 متر و 414 پله نمای بسیار جذابی از شهر فلورانس را برای بیننده ایجاد می کند.
رومن فروم: رومن فروم نمایی کامل از روم باستان می باشد. این میدان مرکز بازرگانی، سیاسی و مذهبی رم باستان بوده است و بناهای معروفی چون؛ طاق سپتیموس سوروس، معبد ساترن، طاق تایتوس و خانه وستال ها در این میدان بوده است.
ساحل آمالفی: ساحل آمالفی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. شهرهایی بر روی دامنه کوه های شیب دار که به سوی دریا می روند و معروف ترین آن ها پوزیتانو می باشد.
و بسیاری جاذبه های دیگر که تحلیل آن ها بسیار زمان بر هست و فقط باید آن ها را از نزدیک دید!

نقشه گوگل

سفارت ایتالیا در تهران
آدرس: خیابان نوفل لوشاتو، پلاک ۷۹/۶۸
شماره صندوق پستی: ۷۸۶۳-۱۱۳۶۵
  شماره تلفن: ۶۶۷۲۶۹۵۵-۰۲۱ و ۶۶۷۲۶۹۵۶-۰۲۱
  شماره فاکس: ۶۶۷۲۶۹۶۱

مدارک لازم برای دریافت ویزای ایتالیا
برای گرفتن هر نوع ویزایی لازم است تمام مدارک به صورت کاغذی آماده شود و فرد متقاضی شخصا به سفارت مراجعه کرده و درخواست خود را ارائه دهد. بنابراین به مدارکی که به شکل الکترونیکی و ضمیمه ایمیل درخواست تعیین وقت باشند ترتیب اثر داده نخواهد شد. سفارت ایتالیا، ایمیل‌هایی که حاوی فایل ضمیمه باشند، بدون مطالعه و بلافاصله پس از دریافت، حذف می‌کند.
برای دریافت ویزای توریستی ایتالیا، لازم است هنگام مراجعه به سفارت، مدارک زیر را همراه داشته باشید.

 1. فرم درخواست ویزا
 2. دو قطعه عکس پرسنلی ۳x۴) بدون روتوش (
 3. گذرنامه با حداقل دو برگ سفید و حداقل سه ماه اعتبار از تاریخی که متقاضی قصد ترک حوزه شینگن را دارد.
 4. دعوتنامه تکمیل شده

  (در صورتی که متقاضی توسط یک شهروند ایتالیایی یا خارجی که اقامت قانونی در ایتالیا دارد، دعوت شود) فرد دعوت‌کننده باید نمونه دعوتنامه را کامل پر کرده و تصویر یکی از مدارک شناسایی ذیل را نیز به آن ضمیمه نماید:

     • شهروندان ایتالیایی: گذرنامه یا شناسنامه معتبر
     • شهروندان خارجی مقیم ایتالیا: اجازه اقامت با اعتبار حداقل یک ماه از تاریخ خاتمه روادید درخواستی
 5. اصل و تصویر شناسنامه معتبر متقاضی به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی
 6. اصل و تصویر مدارک شغلی متقاضی به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی

  مدیران و اعضای هیات مدیره شرکت‌ها: آخرین روزنامه رسمی (که از تاریخ آن بیش از سه سال نگذشته باشد) حاوی اطلاعات تاسیس و ثبت شرکت مربوطه و نام متقاضی. اگر بیش از سه سال از تاریخ روزنامه رسمی گذشته باشد، متقاضی باید یک روزنامه رسمی جدید (با تاریخ زیر سه سال) نیز مبنی بر تغییرات احتمالی انجام پذیرفته در خصوص تاسیس شرکت یا یک گواهی از اداره ثبت مبنی بر ادامه فعالیت شرکت علی‌رغم عدم ثبت تغییرات، ارائه کند.

     • مشاغل آزاد: پروانه کسب معتبر صادره از اداره مربوطه در شهر محل اقامت یا کارت بازرگانی معتبر
     • مشاغل وابسته و کارمندان دولتی: لیست پرداختی شش ماه آخر بیمه شغلی یا کارت پرسنلی صادره از سازمان دولتی یا نیمه دولتی مربوطه، یا معرفی نامه‌ای از شرکت مربوطه مبنی بر تایید رابطه کاری متقاضی با آن شرکت ضمن مشخص نمودن سمت شغلی وی.
 7. اصل و تصویر مدارک مالی، موید امکانات لازم جهت تامین مالی فرد به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه)
      • پرینت گردش سه ماهه آخر حساب جاری با مهر و امضای بانک
      • یا: کارت اعتباری بین المللی شخصی از قبیل Visa, Mastercard, American Express) )و پرینت حساب مربوطه.
      • یا: ضمانت نامه بانکی تحت عنوان Fideiussione bancaria برای متقاضی که شخص دعوت‌کننده نزد یکی از بانک‌ها یا شرکت‌های بیمه‌ای ایتالیایی تهیه می‌کند. مبلغ این ضمانت نامه نباید کمتر از مبالغی باشد که در جدول واقع در کنسولگری مشخص شده است.

   علاوه بر مدارک یاد شده، چنانچه متقاضی دارای سند ملکی نیز باشد، توسط کنسولگری در پرونده لحاظ می‌شود.

 8. اصل و تصویر بیمه مسافرتی بین المللی با پوشش حداقل ۳۰,۰۰۰ یورو که کل دوره اقامت متقاضی را در حوزه شینگن پوشش دهد.
 9. اصل و تصویر بلیط هواپیما یا رزرو بلیط.
 10. اصل و تصویر رزرو هتل یا هتل‌ها و برنامه سفر در ایتالیا.
 11. تصویر صفحه اول گذرنامه و روادیدهای گذشته (در صورت دارا بودن).

کنسولگری این اختیار را دارد که در صورت نیاز به بررسی بیشتر و بهتر، مدارک دیگری را نیز از متقاضی طلب نماید.