کیش

جمعیت: ۲۵،۹۵۲

منطقه زمانی: یوتی‌سی +۳:۳۰

جزیرهٔ کیش یکی از جزیره‌های خلیج فارس و از توابع بخش کیش، شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. در گذشته، این جزیره را به نام «قیس» می‌خواندند. این جزیره سالانه یک میلیون نفر گردشگر را به خود جذب می‌کند. سالانه جزیره کیش تعداد حدود یک میلیون نفر گردشگر را به سوی خود جذب می کند. این جزیره از زمان هخامنشیان تحت تسلط ایران بوده است اما در زمان اسلام تا سال 249 ه.ق بدست خلفای عرب افتاده بوده است. جزیره کیش در سال ۱۳۶۱ به عنوان نخستین منطقه آزاد اقتصادی کشور ایران برگزیده شد. امروزه نیز اقتصاد این جزیره برپایه گردشگری و تجارت استوار می باشد. 
مسیر حرکت به سمت جزیره از راه آبی: آب جزیره بسیار زلال و شفاف است و دلیل ان مرجان‌های این جزیره است. {اب زیان و ماهی‌ها} ۱.| از ماهی‌های بومی جزیره می‌توان به ماهی جاش طلای، جاش نقره‌ای و ماهی شهری که بسیار گوشت سفیدی داری اشاره کرد. ۲.| کوسه سر چکشی که بیشتر سمت کشتی یونانی دیده شده. ۳.| خیار دریایی و عروس دریای به خاطر وجود مرجان بسیار فراوان است. ۴.| لاکپشت‌های قدیمی جزیره که سالیان سال است در اطراف جزیره زندگی کرده و از جلبک‌های روی مرجانها تغذیه می‌کنند.

جغرافیا، طبیعت، آب و هوا

جزیره کیش به شکل بیضی، با مساحت تقریبی 90کیلومتر مربع، یکی از جزایر خلیج فارس در جنوب کشور ایران می باشد. مرتفع ترین نقطه در جزیره کیش ارتفاعی برابر با 35متر از سطح دریا دارد. این جزیره رودخانه ای ندارد. اما منابع آب های شیرین زیر زمینی دارد. آب و هوای جزیره کیش یه طور کل بسیار گرم و مرطوب می باشد. بارش باران در این منطقه بسیار گم و فقط در زمستان ها به صورت رگ بار اتفاق می افتد. آب و هوای کیش گرم و مرطوب بوده و میانگین دمای سالانه جزیره ۲۶/۶ درجه سانتیگراد می‌باشد. آب و هوای جزیره تحت تأثیر توده‌های مختلف هوای شمال غربی و جنوبی قرار داشته و به شکل کلی خشک و کم باران است. بارندگی بیشتر به صورت رگبار و درماه‌های زمستان اتفاق می‌افتد. از پوشش‌های گیاهی جزیرهٔ کیش می‌توان به باغ‌های نخل خرما، درختان بومی کهور ایرانی و کنار و درختان غیر بومی مانند کهور پاکستانی (سمر)، اکالیپتوس، آکاسیا، کنوکارپوس و ابریشم اشاره کرد. در سالهای گذشته این جزیره، مرکز تاکستانهای معروفی بوده است و همچنین از زمان حضور پرتغالیها در کیش، این جزیره یکی از مراکز رشد درخت کمیاب لور می‌باشد.

فرهنگ

لباس محلی مردان دشداشه همراه با عرقچین است و مهم‌ترین اعیاد مردم کیش، عید قربان و عید غدیر می‌باشند. ساز اصلی محلی نوعی طبل است. شغل سنتی بومیان، ماهی گیری، دام داری، دریانوردی و بازرگانی است. مردم کیش در گذشته به صید مروارید نیز می‌پرداخته‌اند. غذاهای محلی کیش شامل انواع «قلیه»، «مضروبه»، «هریسه» و «مچبوس» است که اغلب با ماهی تهیه می‌شوند. بومیان جزیره از نژادهای دراویدی، نوردیک، سامی و سیاهپوست بوده و به زبانهای فارسی و عربی تکلم می‌کنند.ضرب‌المثل‌های مردم کیش با جزایر اطراف متفاوت است. «پخت نانت را به نانوا واگذارکن، حتی اگر نیمی از آن را به عنوان مزدش بردارد» و «اسراف نکن! حتی اگر آب دریا برمی‌داری».

دیدنی ها و جاذبه های جزیره کیش

دیدنی های این جزیره در واقع به کل جزیره بسط داده می شود. از سواحل نقره فام خلیج فارس، دور تا دور آن گرفته تا شهر زیر زمینی کاریز!
کشتي يوناني، اسکله تفريحي،پارک ساحلي مرجان،اسکله و پارک تفریحی میرمهنا،پارک ساحلی سیمرغ،پارک ساحلی مرد ماهیگیر،پارک شهر کیش،شهر زير زميني کاريز،شهر باستاني حريره،لاک پشتهاي دريايي،نخلستانهاي جزيره کيش،خانه مردم شناسی بومیان کیش،روستاي باغو،گذر هنرمندان،درخت سبز،پاياب کيش،آب انبار،کلبه هور،باغ راه ایرانی،سایت پرندگان،گذر طبیعت،موزه و نماد شهری کیش،آبنماي موزيكال آواي خليج فارس كيش،پارک دلفينها و باغ پرندگان،پاراسل و تیوب سواری،بانجی جامپینگ،پروازهای تفریحی،شبیه ساز پرواز،جت اسکي،فلای بورد،کيبل اسکي،پارک آبی کیش،غواصي،پلاژ مجزای آقايان و بانوان،واليبال ساحلي،ماهيگيري تفريحي،کشتی های تفریحی،بولينگ مريم،پیست اسکیت روی یخ،سافاری کیش،کارتينگ،باگي،دوچرخه سواري،اسکوتر برقی،اسب سواري،جزیره هندورابی،جاده جهان و لذت رانندگي،ساحل درختان نارگیل،مجتمع تفریحی و تجاری تهران قدیم کیش،پارک آهوان کیش،دهکده تیراندازی کیش،جزیره لاک پشت ها – لاکی آیلند،غذا دادن به ماهی ها و شب های فوق العاده جزیره کیش و …همه و همه از جاذبه های این جزیره می باشند. که با این اوصاف هر ایرانی و چه بسا غیر ایرانی ها، حداقل یکبار را باید به جزیره سفر کنید و تفریحات کیش را تجربه کنید.

نقشه گوگل

دسته بندی:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

دسته بندی: