بایگانی‌ها

کلمبو

جمعیت: 752,993

پیش شماره تلفن: 011

منطقه زمانی: SLST (یوتی‌سی +۰۵:۳۰)

لقب قرن 19 کلمبو باغ شهر شرق امروز کمی غلو آمیز به نظر می رسد اما در اینکه محبوب ترین شهر سریلانکا از نظر گردشگران کلمبوست هیچ شکی نیست. علت این محبوبیت تاریخ و فرهنگ، معماری بی نظیر، ساحل شگفت انگیز و بازارهای جذاب است. گرچه بسیاری از باغ های شهر از بین رفته و عمارت های چند طبقه جای آنها را گرفته اند اما هنوز هم می شود کوچه باغ های سرسبز با گیاهان عجیب و غریب را در کلمبو پیدا کرد. 

در نزدیکی های ساحل هتل های جدید و پر زرق و برق، رستوران های شیک و گالری های هنری را خواهید دید در حالی که چهره پایتخت تجاری سریلانکا در محله های قدیمی کاملا متفاوت است.

کلمبو یک شهر استعماری است؛ سال 1517 پرتغالی ها که به تازگی وارد شهر شده بودند قلعه ای ساختند تا از مستعمره جدید خود حفاظت کنند. ورود هلندی ها به شهر همراه با افزایش استحکامات در ساختمان های شهر و ورود کانال ها به کلمبو بود و انگلیسی ها هم تلاش کردند تا این شهر را به یک بندر مهم در مسیرهای دریایی اقیانوس هند تبدیل کنند. 

سال 1815 کلمبو پایتخت سیلان نام قدیمی سریلانکا شد اما سال 1980 جایاواردنپورا کوته پایتخت سیاسی و کلمبو به عنوان پایتخت تجاری این کشور شناخته شد.

کلمبو در دوران پسا استعمار رشد شدیدی را تجربه کرد و امروز به عنوان یک شهر مدرن ساحلی شناخته می شود. شلوغی و ترافیک شهر ممکن است در وهله اول به نظرتان آزاردهنده برسد اما در همین شلوغی می توانید پیوند سنت و مدرنیته در سریلانکا را بیابید.

کلمبو یک شهر جهان وطنی است؛ طیف گسترده ای از مذاهب و فرهنگ ها در این شهر آزادانه در کنار یکدیگر زندگی می کنند؛ مساجد، کلیساها و معابد در این شهر بسیار است. این شهر در مقایسه با دیگر شهرهای سریلانکا، یک شهر پر جنب و جوش و پویاست که تلاش دارد جلوه مدرن خود را به مردم دنیا نشان دهد.

چگونه به کلمبو سفر کنیم؟
مسافرت به سریلانکا احتیاج به ویزا ندارد و در فرودگاه این کشور به مدت یک ماه و به شکل رایگان ویزای شما صادر خواهد شد. البته اگر بخواهید ویزای سه ماهه بگیرید، باید از طریق سفارت این کشور اقدام کنید که مبلغ اندکی هم برای تان خرج خواهد داشت. برای رسیدن به کلمبو می توانید از خطوط هوایی قطر ایرویز، ایرلاین امارات، ایرلاین اتحاد و ایرلاین عمان استفاده کنید.

جشن های کلمبو
گفته می شود که سریلانکا با چهار دین بیش از بسیاری از کشورهای جهان جشنواره و آیین های مردمی دارد. بزرگترین عید مسلمانان این کشور عید فطر است و بعد از آن عید قربان. همچنین هنگام تولد پیامبر اکرم (ص) در مساجد شهر جشن برپاست. بودائیان، مسیحیان و هندوها هم آداب مخصوص به خود را به جای می آورند. 

فستیوال ادویه
کشور سریلانکا برای سالیان به خاطر ادویه های منحصر به فردش در جهان شناخته شده است و بسیاری از آشپزهای مشهور جهان برای طبخ مواد غذایی خود از این ادویه ها استفاده می کنند  این جشن برای بزرگداشت میراث آشپزی سریلانکا و یکی از مهمترین رویدادهای فرهنگی این کشور است.در کلمبو هر سال جشنواره ادویه ها با حضور گردشگران برگزار می شود تا به مردم جهان ثابت شود که هنوز هم ادویه های سریلانکا نظیر ندارند.

رژه فیل ها
طبق قانون اساسی، بودیسم دین رسمی کشور سریلانکاست و بودائیان 70 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. بر اساس تاریخ این دین روز تولد بودا در کلمبو تعطیل رسمی و عمومی است و در این روز مناسک ویژه ای اجرا می شود. مردم به معابد رفته و هدایایی را برای مجسمه های بودا می برند. رژه فیل ها در این روز در شهر بسیار دیدنی است.
فیل های عظیم الجثه که لباس های رنگی به تن دارند و بر خرطوم آنها را زیورآلات آویزان میکنند، در این روز در شهر می گردند و مردم با انواع طبل و موسیقی محلی آنها را همراهی می کنند.

جشن روز استقلال
روز چهارم فوریه جشن روز استقلال برگزار می شود. در این روز مردم با گذاشتن شاخه های گل در کنار مجسمه اولین رییس جمهور این کشور از او تجلیل می کنند. رژه استقلال توسط شش هزار سرباز این کشور برگزار می شود و 600 گروه فرهنگی این برنامه اجرا می کنند.

فصول مناسب برای بازدید از شهر کلمبو

کلمبو شهری است که در تمام طول سال می توانید از آن بازدید کنید. البته به غیر از تیر تا ابتدای شهریور که بادهای موسمی سنگین می وزند. بین ماه های بهمن تا فروردین هوای کلمبو عمدتا آفتابی است و جشنواره های گردشگری بسیاری هم در شهر برپاست. 
اردیبهشت تا آبان فصل باران های موسمی است. از اواسط شهریور آب و هوای کلمبو بسیار مطبوع است و شما می توانید از زیبایی های طبیعی این شهر بهره ببرید. اگر به دنبال خورشید هستید، آب و هوای گرم و مرطوب از آذر در کلمبو جاری است. البته گرمای هوا در این فصل چندان آزاردهنده نخواهد بود.

 

نقشه گوگل