بایگانی‌ها

کربلا

جمعیت: ۵۷۲٬۳۰۰ نفر

پیش شماره تلفن: ۴۰ ۹۶۴

کربلا ، در ناحیه غربی رود فرات واقع شده، این شهر 108 کیلومتر با شهر بغداد فاصله دارد و از شهر های جنوبی کشور عراق است. عده ای می گویند، این شهر که تا سال 61 هجری قمری، بیابان بوده است، در اصل مجموعه ای روستاهای بابل قدیم بوده است. روستاهایی از جمله “نینوا” و “غاضریه” از جمله روستاهای بابل قدیم است که به این مجموعه “کور بابل” گفته می شود، و کربلا نیز از همین واژه آمده است. عده ای از پژوهشگران همچنین معتقدند، واژه کربلا به معنی “قرب اله” که ریشه واژه بابلی قدیم است، می باشد. عقایدی دیگر نیز در باره ریشه نام کربلا وجود دارد. عقایدی از قبیل اینکه؛ تاریخ تمدن این شهر به دوران بین النهرین باز می گردد و این واژه مرکب دو کلمه “کرب” به معنای حرم، و “ایل” به معنای “خدا” می باشد. “حرم خدا” جاییست برای نماز گذاردن. این بیابان بعد از واقعه کربلا و نیز پس از ساخت بارگاه شهدا، به یکی از شهر های زیارتی مهم کشور عراق تبدیل شد.
از نام های دیگر این شهر می توان به “طف” و “حیره” اشاره کرد. “حیره” که امروزه به “حائر” نیز معروف است و روایت است؛ زمانی که متوکل دستور ویران ساختن قبر شریف را صادر کرد، وقتی آب بر آن قبر بستند آب پایین نرفت و دور قبر را احاطه کرد.

جغرافیا و آب و هوا

شهر كربلا از یک طرف در کنار صحرا، از طرفی دیگر در جنوب غربي رود خانه فرات، و در واقع در ميان منطقه ی آبرفتي مشهور به «سواد»  قرار دارد. کربلا از شمال غربي با شهر تاريخي انبار، از شرق با شهر باستاني بابل، از غرب با صحراي غربي و از جنوب غربي با شهر حيره(پايتخت مناذره) در همسایگی است. این شهر به خاطر نزدیکی به رود فرات از شهر های حاصلخیز و سرسبز کشور عراق به شمار می رود.
کربلا زمستان‌هایی خنک و گاه سرد و تابستان‌هایی خشک و گرم و آفتابی دارد. در بیشتر بخش ها اقلیم صحراییست، اما به سبب نزدیکی به رود فرات بخش هایی از شهر دارای خاک حاصلخیز و نیز هوایی نسبتا معتدل تر از باقی بخش های شهر دارد.

مکان های زیارتی و مذهبی

حرم مطهر اباعبدالله الحسین(ع): بنای مرقد امام حسین(ع)، تاریخی به ازای چهارده قرن دارد. که نخستین بنای آن به سال 61هجری قمری با راهنمایی امام سجاد(ع)، و توسط بنی اسد پس از به خاکسپاری پیکر پاک سید الشهداء(ع) ساخته شد.
حرم مطهر ابوالفضل العباس(ع): این بنا با 9 باب به اسامی متبرک محل دفن حضرت عباس(ع) برادر امام حسین(ع)، و در 378 متری شمال شرقی حرم مطهر آن حضرت ساخته شده است. تارخ این حرم با حرم امام حسین(ع) تاریخی مشترک است چرا که هر دو تن در واقعه و در روز محشر به شهادت رسیدند. حد فاصل این دو حرم “بین الحرمین” نام دارد. هر ساله زائرین زیادی برای زیارت این دو حرم مطهر در روز اربعین حسینی، چه بسا پیاده، رهسپار این مکان مقدس می شوند.
کف العباس(راست و چپ): در قسمت شمال شرقی و جنوب شرقی حرم مطهر حضرت عباس(ع)، سقای کربلا، قمر بنی هاشم و نیز علمدار حسین(ع)، دو جایگاه وجود دارد که گویند، دست های مبارک آن حضرت، در این دو مکان از تن او جدا شده است.
قتلگاه (مذبح): قتلگاه یا مذبح محلی است،که سر امام حسین(ع) را در آن از تن جدا کردند. قتلگاه در جنوب غربی رواق حبیب بن مظاهر، در کنار حرم مطهر سیدالشهدا(ع)، واقع است.
تل زینبیه: تل زینبیه، تپه ای مرتفع و مشرف بر میدان جنگ بوده است، که حضرت زینب(س) بارها هراسان از خیمه ها به سمت آن مکان می دویدند و نالان به تماشای جنگ می ایستادند و شیون ها سر می دادند. اکنون به جای آن تپه، بنایی برای دعا و عبادت مسلمانان ساخته شده است. این بنا در سمت جنوب غربی صحن حرم مطهر (درب زینبیه) واقع شده است.
خیمه گاه (مخیم): خیمه گاه مکانی است، که در روز دوم محرم سال61، زمانی که امام حسین(ع) و یارانش به کربلا رسیدند، در آن جا به دستور سیدالشهدا(ع) خیمه ها برپا کردند.
جایگاه مقام شیر فضه: در بین الحرمین، و در بازار مسگرها جایگاهی معروف به مقام شیر فضه وجود دارد. روایت است که این مکان، جاییست که فضه، خدمتکار حضرت زهرا(س)، با شیری که بعد از عاشورا از جسد امام حسین(ع) و شهدای کربلا، محافظت می کرده، ملاقات داشته است.
جایگاه های زیاد دیگری، از قبیل مقام صاحب الزمان(ع)، محل ملاقات امام حسین(ع) با عمر سعد، مقام علی اکبر(ع)، مقام علی اصغر(ع)، مرقد ابن حمزه، مقام امام صادق(ع)، مقام امام موسی کاظم(ع) و مرقد ابن فهد حلی و…. در شهر کربلا واقع شده اند،که هر یک زیبایی ها و حرف های نگفته و روایات خودشان را دارند. باید آن زیبایی ها را دید و باید روایات را دانست.

نقشه گوگل

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

دسته بندی: